środa, 8 lipca 2020

głowica junak i powierzchnia przylegająca

W głowicy junaka można naprawić gniazda i inne rzeczy ale często zapomina się o wyklepanej powierzchni przylegającej. Przedstawiam tutaj Specjalne Narzędzie Ręczne (SNR) służące do wyrównania tej powierzchni.








tłok junak vs almot

Z tymi tłokami to różnie bywa. Na przykład w tłoku junaka rowki na segery zą za luźno wykonane co skutkuje obijaniem się segera góra-dół aż wyklepie on kawałek tłoka co skończy się katastrofą. Zaradzić można temu roztaczając na wymiar fi 23 wstępny odcinek średnicy otworu sworznia na odcinku od tworzącej tłoka do rowka. Następnie w powstałą średnice wkładamy pierścień osadczy W23 i voila ! problem rozwiązany.



napęd licznika iż

Czasami zachodzi potrzeba wykonania napędu licznika do iża. Tak też było tym razem.











prace MZ ES

Prace MZ dzielimy na proste i trudniejsze. Proste to np. zatulejowanie lewej pokrywy i wstawienie zimeringów.





Zatulejowaniu podlegają otwory na kopnik i wajche zmiany biegów jak również zamontowałem na ich osiach zimeringi.
Prace trochę trudniejsze to np. naprawa stopek centralnych. Zacznijmy od tego w czym problem. Otóż w 87% przypadków MZ ES zniszczone lub rozkalibrowane jest mocowanie podnóżków kierowcy będące jednocześnie mocowaniem podstawki centralnej. Rzecz polega na tym, że jest to upierdliwa konstrukcja składająca się z kawałka rurki z otworami stożkowymi będącej integralną częścią ramy i osadzonych w niej trzpieni stożkowych na których zamocowane są podnóżki i centralka. Po pięćdziesięciu latach upłyniętych od zakończenia produkcji następuje całkowite rozrylotanie układu co skutkuje, że motor nie chce ustać lub kiwa się na boki. No i co przeciętny emzeciaż może z tym zrobić ? Albo udawać, że nic się nie stało, albo zamontować podpórke boczną. Ja natomiast postanowiłem to naprawić czego zdjęcia umieszczam pod spodem. Niech przekażą one więcej niż 1000 słów.