środa, 20 czerwca 2018

wały korbowe - trudne przypadki

Wały korbowe wymagają niekiedy odtworzenia gwintu lub/i odtworzenia nakiełka, czyli bazy. Ponadto zdarza się konieczność frezowania korbowodu celem dostosowania jego kształtu do przestrzeni, w której pracuje (przypadek przeróbki korbowodu dedykowanego do silnika wsk na korbowód pasujący do silnika wfm). Taki korbowód trzeba frezować na płaszczyznach równoległych do osi obrotu. Oczywiście dodatkowym efektem jest zmniejszenie masy korbowodu. Występuje też przypadek dostępnego obecnie korbowodu do silnika wsk 125, który jest dużo za ciężki, ponieważ jest za gruby. W tym przypadku należy frezować na płaszczyznach prostopadłych. Wniosek z obróbki korbowodów jest taki, że obecnie dostępne korbowody występujące w różnych wersjach cenowych są twardsze lub miększe. Oznacza to, że mają różną wytrzymałość na zginanie/wyboczenie. Końcową obróbką po frezowaniu jest zatępienie/wyłagodzenie krawędzi oraz polerowanie. Poniżej przedstawiam zdjęcia z opisywanych prac.






















gaźniki - trudne przypadki

Mamy tu do czynienia z trzema gaźnikami. Pierwszy z nich to gaźnik do przedwojennego motocykla nsu. Po pewnej analizie okazało się, że gaźnik to angielski amac z 33 roku. W związku z tym posiada nietypowe wymiary i gwinty - calowe. Wykonany jest z mosiądzu. Gaźnik ten oczywiście był skrajnie wypracowany oraz brakowało kilku elementów. Dorobić musiałem (oprócz przepustnicy): pokrywę komory pływakowej z przyciskiem zatapiacza, króciec doprowadzenia paliwa wraz z nakrętką oraz suwak ssania.



Widoczne skrajne wypracowanie przepustnicy


Na poniższym zdjęciu widoczny jest dorobiony szczelny króciec stożkowy oraz jego nakrętka z calowym gwintem wewnętrznym.








Stożek dolnego doprowadzenia paliwa - wypolerowany.



 Tutaj na pierwszym planie widzimy nową pokrywkę komory pływakowej wraz z przyciskiem zatapiacza. W tle widoczna stara pokrywka, którą dorabiał ktoś inny, ale niestety - źle.



Kompletna komora pływakowa




Drugi przypadek to gaźnik bing 22 od przedwojennego motocykla zundap 200. W gaźniku tym dorobienia wymagała cała przepustnica, suwak ssania, iglica i pokrywa komory pływakowej. Przepustnicę zaprojektowałem w oparciu o przepustnicę od większej wersji gaźnika bing 24. Przepustnicę wykonałem jako dwuelementową z aluminium i z brązu. Projekt ten wymaga jeszcze ukończenia.







Trzeci gaźnik to gaźnik od współczesnego motocykla ktm. Klient zażyczył sobie tulejowanie luźnego korpusu.




Czwarty gaźnik to gaźnik pegaz wersja iż49 (przeróbka)





gaźniki, tulejki, korpusy i inne

    Przedstawiam zdjęcia ciekawych prac, które wykonuje.

1. Korek olejowy - replika


2. Tulejki zawieszenia - tworzywo


3. Listwy do zgrzewarki drążone przelotowo z równoległymi rowkami L=400




4. Gaźniki regenerowane











5. Obróbka bloku silnika junak - wersja najnowsza
    Tulejki oraz napawanie wygniecionych powierzchni mocujących.















6. Wsporniki sprężyn - wsk sport (sejm, trail, itd.)


7. Kółko do gięcia rur - wyposażenie giętarki


8. Obróbka zniszczonych gniazd na łożyska w karterach wsk i shl
    Napawanie zniszczonej powierzchni, frezowanie i roztaczanie.




9. Prace przy bloku junak - wersja najstarsza


Wyrównanie powierzchni pod pokrywe skrzyni biegów



Wykonanie tulejek z rozwierceniem


10. Tulejki teleskopów junak (brąz) i suwaków iż (tworzywo)