środa, 8 lipca 2020

głowica junak i powierzchnia przylegająca

W głowicy junaka można naprawić gniazda i inne rzeczy ale często zapomina się o wyklepanej powierzchni przylegającej. Przedstawiam tutaj Specjalne Narzędzie Ręczne (SNR) służące do wyrównania tej powierzchni.








tłok junak vs almot

Z tymi tłokami to różnie bywa. Na przykład w tłoku junaka rowki na segery zą za luźno wykonane co skutkuje obijaniem się segera góra-dół aż wyklepie on kawałek tłoka co skończy się katastrofą. Zaradzić można temu roztaczając na wymiar fi 23 wstępny odcinek średnicy otworu sworznia na odcinku od tworzącej tłoka do rowka. Następnie w powstałą średnice wkładamy pierścień osadczy W23 i voila ! problem rozwiązany.



napęd licznika iż

Czasami zachodzi potrzeba wykonania napędu licznika do iża. Tak też było tym razem.











prace MZ ES

Prace MZ dzielimy na proste i trudniejsze. Proste to np. zatulejowanie lewej pokrywy i wstawienie zimeringów.





Zatulejowaniu podlegają otwory na kopnik i wajche zmiany biegów jak również zamontowałem na ich osiach zimeringi.
Prace trochę trudniejsze to np. naprawa stopek centralnych. Zacznijmy od tego w czym problem. Otóż w 87% przypadków MZ ES zniszczone lub rozkalibrowane jest mocowanie podnóżków kierowcy będące jednocześnie mocowaniem podstawki centralnej. Rzecz polega na tym, że jest to upierdliwa konstrukcja składająca się z kawałka rurki z otworami stożkowymi będącej integralną częścią ramy i osadzonych w niej trzpieni stożkowych na których zamocowane są podnóżki i centralka. Po pięćdziesięciu latach upłyniętych od zakończenia produkcji następuje całkowite rozrylotanie układu co skutkuje, że motor nie chce ustać lub kiwa się na boki. No i co przeciętny emzeciaż może z tym zrobić ? Albo udawać, że nic się nie stało, albo zamontować podpórke boczną. Ja natomiast postanowiłem to naprawić czego zdjęcia umieszczam pod spodem. Niech przekażą one więcej niż 1000 słów.















piątek, 6 marca 2020

płyta pancerna junak

W karterach junaka często konieczna jest obróbka otworów pod tulejki skrzyni lub łożyska wału. Poza tym może zajść potrzeba dopasowania dwóch różnych karterów. Żeby rozstaw otworów w obydwu karterach się zgadzał trzeba je wykonać wg tych samych współrzędnych. Żeby to osiągnąć konieczne jest zastosowanie płyty wzorcowej bazującej, która jest szablonem do wykonywania otworów w obydwu połówkach w rozstawach nominalnych. Taka płytę najpierw trzeba wykonać, czyli powiercić na obrabiarce współrzędnościowej. Jako dane dla obrabiarki służą współrzędne pobrane z kilku istniejących kartertów następnie uśrednione i zaokrąglone.




troche o sprzęgle MZ

Sprzęgło MZ jest na stożku. Zazwyczaj jego konstrukcja przerastała domorosłych mechaników co kończył się zawsze uszkodzeniem stożka na wale i w tarczy wynikłym z jego obrócenia się. Pomijając niuanse techniczne osadzenie i zablokowanie tarczy na stożku wału następuje dopiero po założeniu lewej pokrywy z łożyskiem i dokręceniu nakrętki na lewym czopie. We wcześniejszych wersjach sprzęgła następowało to poprzez tulejke, której często nie zakładano i w konsekwencji tarcza nie była zablokowana na stożku i przy uruchomieniu obróciła się. Tak czy siak jest mnóstwo zniszczonych tarcz i wałów wiec postanowiłem kilka naprawić. Są to bowiem rzadkie tarcze i wały z początkowych serii silnika 250 z tzw. jaskółki zerówki lub jedynki. Różnią się pewnymi szczegółami od najnowszych sprzęgieł z ETZ.
Tak więc wały rozebrałem i naprawiłem jeden ładny stożek przez zamiedziowanie wżerów a drugi poprzez pochromowanie i przeszlifowanie. Kąt stożka wyrażony jest zbieżnością 1:10 co daje kąt około 5,7 stopnia. Tarcze wału jedną naprawiłem przez napawanie odpękniętego gwintu sciągacza i jego nacięcie od nowa a drugą przez napawanie uszkodzonego otworu stożka a następnie wytoczeniu go od nowa z użyciem czopa jako sprawdzianu.

tutaj widoczna jest tarcza w uchwycie tokarskim z zaspawanymi uszkodzonymi otworami na wkręty i napawanym i stoczonym gwintem na ściągacz


tutaj widoczna jest ta sama tarcza podczas operacji wykonywania pogłębień stożkowych pod wkręty


tutaj z kolei widzimy częściowo złożony wał w którym pochromowałem czopy pod łożyska i zimeringi oraz zamiedziowałem wżery na stożku


tutaj widoczne jest zaspawanie (napawanie) zniszczonego otworu stożka w drugiej tarczy



obróbka otworu na stożek oraz powierzchni koła zamachowego i tarczy sprzęgła przywracająca płaskość oraz osiowość



jako sprawdzian użyty jest czop z drugiego wału w którym pochromowałem i przeszlifowałem stożek