niedziela, 11 marca 2018

osiowanie junak - ciąg dalszy

 wałek odnowiony - podniesione średnice i przeszlifowany

 splanowanie wyklepanych miejsc styku silnika z ramą - nadlewy dla szpilek

 roztaczanie tulejki w pokrywie rozrządu - osiowo z bieżnią łożyska wału




 zanitowanie półksiężyca startera


 Luźny półksiężyc startera jest częstą usterką w skrzyniach junaka, a konkretnie w deklu. Jest tutaj zastosowane niefortunne dość rozwiązanie polegające na przynitowaniu stalowego półksiężyca do aluminiowej pokrywy za pomocą nitów stalowych spęczanych. Nitowanie to musi być szczelne. W przeciwnym wypadku olej będzie przeciekał ze skrzyni do komory zmieniacza, co spowoduje obniżenie poziomu oleju w skrzynce. Podczas używania kopniaka występują uderzenia, które luzują nity w miękkim aluminium. Rozwiązaniem tego problemu jest powiększenie rozklepanych otworów do kształtu regularnego walca i zanitowanie powtórne. Do tej naprawy konieczne było dorobienie specjalnego narzędzia do rozwiercania otworów oraz dorobienie nitów, które mają nietypowy rozmiar i nie występują w handlu.

Nity zostały zaklepane na gorąco a wypływki zaczyszczone obróbką szlifierską.




Na Specjalne Życzenie Klienta (S.Ż.K.) wykonane zostało unowocześnione uszczelnienie wyprowadzenia wałków ze skrzyni biegów (za pomocą małych zimeringów - widocznych tutaj jako czarne kółka). Daje to gwarancje niewyciekania oleju i jest znacznie lepsze od oryginalnego uszczelnienia w postaci  oringów, wymaga jednak podtoczenia kapy oraz szlifowania wałka.

 Oprócz tego uszczelnione zostały również szpilki mocowania pokrywy, którymi lubi cieknąć oraz trzpień mocowania sprężyny. Ponadto bardzo ważne jest uszczelnienie (zaślepienie) tulejek w komorze zębatki. Zostało ono wykonane za pomocą oryginalnych "broków". Zważywszy na fakt, że oryginalne broki nie dają 110% gwarancji szczelności nawet w przypadku umiejętnego zaklepania zostały one dodatkowo zabezpieczone masą epoksydową w swych zagłębieniach.


film z pracy skrzyni po wydystansowaniu podkładkami dystansowymi


2 komentarze:

  1. W sumie zdarza się, że czasami coś się zepsuje i wtedy należy naprawiać.Osobiście bardzo dużo różnych wyrobów z gumy za każdym razem kupuję w sklepie https://powerrubber.com/ i muszę przyznać, że wyroby gumowe są zdecydowanie znakomitej jakości. Jakby nie było jest to element który można zastąpić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń